* Zaloguj   * Zarejestruj   Portal

* FAQ    * Użytkownicy

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: VdS CEA:4001 - instalacja tryskaczowa
PostNapisane: 11 gru 2013, o 11:02 

Chciałbym zasięgnąć waszej opinii o tej instytucji. Spotkałem się z nią przy okazji projektowania jednej inwestycji. Odniosłem wrażenie, że mam do czynienia z instytucją, która nic nie robi sobie z polskiego Prawa Budowlanego, w której wszystkie decyzje zapadają w Berlinie i do tego nie za darmo.
Mam też wrażenie, po przeczytaniu wytycznych VdS CEA:4001 że w kilku punktach rozmijają się z zdrowym rozsądkiem, podrażają znacznie inwestycję i wprowadzają zamęt na polskich budowach.
Częstość wprowadzania zmian w tychże wytycznych (co roku jest pomysł na wprowadzenie tzw. aktualizacji, które są niczym innym jak wycofywaniem się z poprzednich pomysłów) każe zadać sobie pytanie czy autorzy tejże książeczki są pewni swoich przemyśleń czy tylko podażają za niewidzialną ręką rynku, która każe podrażać co chwila inwestycje, napędzając biznes producentom materiałów i urządzeń. Uważam, że powinno się na terenie Polski zakazać tego typu praktyk, przywołać rozporządzeniem normę PN-EN12845 i sprawić tym samym że stanie się obligatoryjna.
Długoplanowy efekt działań VdS jest to że w końcowym efekcie rynek ubezpieczeń jest zdominowany przez kapitał zagraniczny i widzę powód do poważnej dyskusji na ten temat.
Zachęcam do włączenia się do dyskusji.

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]